Sýrárna Taurus

Mléčné produkty vyrábíme v nejvýše položené oblasti Drahanské vrchoviny (700 m.n.m.) v těsné blízkosti Moravského krasu. Dominantou této oblasti jsou zejména kopce s kvalitním horským vzduchem a chladnějším počasím. Drsnější přírodní podmínky nás však neodrazují, ba naopak, veškerou zemědělskou produkci podřizujeme krajině.
 
Soustředíme se na produkci mléka v nejvyšší kvalitě jakosti Q od červenostrakatého skotu. Během letního období se naše kravičky pasou v kopcích v okolí farmy. Část kraviček je krmena pouze senem sklizeným z okolních luk. Navazujeme tak na tradici švýcarských a rakouských sýrařů, kteří vyrábějí sýry z tzv. heumilch, grass-fed (mléka od dojnic krmených pouze senem). Tento typ mléka dává sýrům specifickou chuť zanechávající stopu bylinek rostoucích v naší oblasti.
O naše kravičky se velmi dobře staráme a ony se nám odvděčují kvalitním a lahodným mlékem. Naši sýraři pak s láskou a profesionalitou toto mléko zpracovávají do finálních produktů. V čistém a moderním prostředí, za pomoci nejmodernější techniky, naši sýraři vyrábějí Salašnický a Horský sýr.
 
Sýry jsou vyráběny pouze z vlastního čerstvě nadojeného plnotučného mléka. Mléko je nejdříve šetrně pasterizováno, v měděném výrobníku je mléko zahříváno a postupně je k němu přidáváno přírodní syřidlo, kdy následně dochází k tvorbě sýřeniny. Správně připravená sýřenina je poté lisována a formována. Po několikahodinovém lisování přesunují naši sýraři vylisované bochníky sýrů do solného roztoku, ve kterém sýry získávají podmínky pro úspěšné zrání. Následně jsou sýry přesunuty do zracích sklepů, kde jsou šetrně uloženy na dřevěných deskách vyrobených ze švýcarských buků. Ve zracím sklepě jsou každý den sýry ošetřovány speciální sedlinou a pravidelně se otáčí.
 
Inspirovali jsme se u nejlepších sýrařů ve světě, a to Švýcarů. Náš hlavní sýrařský mistr ze Švýcarska učil naše sýraře výrobě sýrů, proto se může zdát, že sýr Horský má podobnou chuť jako švýcarský sýr Le Gruyere a sýr Salašnický připomíná naopak sýr Appenzeller. Jdeme však naší vlastní cestou a zahájili jsme tak výrobu nových typů dlouhozrajících českých sýrů. Naše sýry neobsahují žádné konzervanty, jsou vyráběny z plnotučného mléka, mléčných kultur, jedlé soli a syřidla.
 
Bochník Salašnického sýru o průměru 300 mm váží cca 6,5 kg a zraje tři až sedm měsíců, bochník Horského sýrů má průměr 600 mm, váží cca 35 kg a zraje minimálně devět měsíců. Čím déle naše sýry zrají, tím lepší mají chuť.